Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Pabianicach

Maria Nowicka

Urodzona 25 stycznia 1932 r. w Pabianicach. W 1938 r. rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, którą po wybuchu wojny kontynuowała w tzw. tajnych kompletach. W latach 1941 – 1943 jako członek Szarych Szeregów była gońcem pomiędzy ojcem – Tadeuszem Olejnikiem, żołnierzem Armii Krajowej a jego współtowarzyszami broni (11 listopada 1943 r. został on aresztowany, a w miesiąc później zamordowany w więzieniu przy ul. Sterlinga w Łodzi).
W 1945 r. będąc już uczennicą Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Pabianicach, wstąpiła w szeregi ZHP. Przez trzy lata prowadziła drużynę zuchów przy Państwowym Sierocińcu w Pabianicach.
W 1948r. kontynuowała naukę w Liceum Handlowym w Pabianicach, gdzie złożyła egzamin dojrzałości. Dwa lata później była już słuchaczką Wydziału Przemysłu Włókienniczego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Łodzi.
Wraz z mężem i współtowarzyszami z czasów okupacji tworzyła grupę inicjatywną powołania Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Pabianicach. Ta sama grupa podejmowała działania celem ufundowania sztandaru dla wyżej wspomnianego koła oraz wmurowania tablicy pamiątkowej na dawnej Szkole Włókienniczej w Pabianicach, poświęconej pamięci kpt. Kazimierza Filipowicza (oficera 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty).
Od 2002 r. jest zastępcą Prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Pabianicach.
W 2009 r. została wyróżniona medalem „Pro Memoria”.
W Zarządzie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Pabianicach zasiada od kwietnia 2010 r.

PABIANICE

Antoni Galiński – koordynator prac Klubów im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w regionie łódzko-kaliskim

tel.: 42-616-27-31

grotpabianice@poczta.fm