Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim swą działalność rozpoczął 17 grudnia 2008 r. Zrzesza on obecnie kombatantów, pracowników naukowych, nauczycieli, działaczy samorządowych, studentów oraz miłośników historii z Piotrkowa i regionu.

Celem Klubu jest zapoznawanie członków i sympatyków, a także szerokich kręgów społeczeństwa, szczególnie młodzieży, z opartą na rzetelnych podstawach naukowych wiedzą historyczną o losach państwa i społeczeństwa polskiego w latach okupacji i powojennego zniewolenia. Siedziba Klubu mieści się przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie (ul. Słowackiego 114/118).

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień). Ich miejscem jest najczęściej Instytut Historii UJK Filia w Piotrkowie, choć dzięki nawiązanej współpracy, spotkania odbywają się również w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie, Muzeum Państwowym w Piotrkowie, czy też w szkołach ponadgimnazjalnych regionu piotrkowskiego, m.in. I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego czy IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie. Mają one charakter otwarty i cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie ze strony młodzieży.

O kolejnych spotkaniach Klubu informują lokalne media oraz plakaty w placówkach kulturalno-oświatowych na terenie miasta.
W efekcie porozumienia o współpracy, zawartego w czerwcu 2010 r. między Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Aresztem Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim, Klub jest współorganizatorem prelekcji na terenie Aresztu Śledczego w Piotrkowie.

Jak zostać członkiem Klubu

Aby zostać członkiem Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie należy wypełnić deklarację członkowską. Można ją otrzymać na spotkaniach Klubu lub po wcześniejszym kontakcie z Przewodniczącym Klubu. Zaproszenia na kolejne spotkania członkowie Klubu otrzymują za pośrednictwem poczty bądź drogą elektroniczną.

Paweł Wąs – przewodniczący Zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

tel. 607-844-215
e-mail: klub.grota-piotrkow@wp.pl

Antoni Galiński – koordynator prac Klubów im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w regionie łódzko-kaliskim